Odměňování je obecně upraveno vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif) v platném znění. Při stanovení odměny za právní služby vždy preferuji individuální dohodu s klientem, kdy výše odměny zohledňuje složitost případu, časovou či úkonovou náročnost věci a rozsah poskytovaných služeb. Při stanovení odměny zohledňuji samozřejmě finanční možnosti jednotlivých klientů a o rozsahu odměny je předem informuji.
Nejsem plátce DPH.
Smluvní odměna může být sjednána jedním z následujících způsobů:
Časová odměna je určena podle počtu hodin potřebných pro vyřešení případu a dohodnuté hodinové sazby, která je určena v závislosti na povaze věci. Jedná se o nejtypičtější způsob odměňování, který zohledňuje především reálný čas strávený nad případem.V případě časové odměny účtuji po půlhodinách (nikoliv každou započatou hodinu).
Při stanovení odměny tímto způsobem je mezi advokátem a klientem dohodnuta sazba za jednotlivý úkon, kdy co je konkrétně úkonem specifikuje advokátní tarif. Celková výše odměny se pak určí podle počtu vykonaných úkonů. Tento typ odměny využívám především u sepisů některých typů smluv.
Paušální odměna se stanoví jako pevná částka za určité opakující se časové období, bez ohledu na časový rozsah služeb a počet úkonů. Tento typ odměny se využívá především při dlouhodobějším vztahu, zejména je vhodný pro obchodní společnosti a ostatní podnikatele, kteří mají zaručeno, že jim budou právní služby poskytnuty dle jejich potřeb a v co nejkratším možném čase, a přitom předem znají i výslednou částku, kterou za daný měsíc advokátovi uhradí.